Round of 32
Match | Group | Date (IST) | Time (IST) | Map 1 | Map 2 | Map 3 | Result |
---|---|---|---|---|---|---|---|
KOI vs NRG | Alpha | 13 Feb | 22:30 | Icebox | 11-13 | Haven | 9-13 | Pearl | NRG Esports | 2-0 |
DetonatioN vs Giants | Alpha | 14 Feb | 1:30 | Haven | 4-13 | Icebox | 7-13 | Pearl | Giants | 2-0 |
Gen.G vs LOUD | Alpha | 16 Feb | 4:30 | Pearl | 9-13 | Fracture | 12-14 | Split | - | LOUD | 2-0 |
FPX vs Karmine | Alpha | 14 Feb | 22:30 | Lotus | 6-13 | Haven | 13-8 | Pearl | 6-13 | Karmine | 2-1 |
BBL vs DRX | Alpha | 15 Feb | 1:30 | Pearl | 3-13 | Ascent | 13-11 | Haven | 7-13 | DRX | 2-1 |
C9 vs Paper | Alpha | 15 Feb | 4:30 | Lotus | 13-8 | Pearl | 13-4 | Fracture | Cloud9 | 2-0 |
EG vs Heretics | Alpha | 15 Feb | 22:30 | Pearl | 13-8 | Ascent | 13-8 | Haven | - | EG | 2-0 |
MIBR vs Talon | Alpha | 16 Feb | 1:30 | Haven | 8-13 | Fracture | 11-13 | Icebox | - | Talon Esports | 2-0 |
Liquid vs Secret | Omega | 22 Feb | 22:30 | Icebox | 8-13 | Fracture | 7-13 | Lotus | - | Team Secret | 2-0 |
NAVI vs KRU | Omega | 23 Feb | 1:30 | Ascent | 13-5 | Lotus | 13-10 | Pearl | - | NAVI | 2-0 |
ZETA vs Leviatan | Omega | 23 Feb | 4:30 | Ascent | 4-13 | Pearl | 11-13 | Haven | - | Leviatán | 2-0 |
Vitality vs GE | Omega | 23 Feb | 22:30 | Split | 13-4 | Pearl | 9-13 | Lotus | 13-6 | Team Vitality | 2-1 |
FUT vs RRQ | Omega | 24 Feb | 1:30 | Lotus | 13-3 | Pearl | 13-11 | Split | - | FUT Esports | 2-0 |
100T vs EDG | Omega | 24 Feb | 4:30 | Icebox | 13-10 | Lotus | 9-13 | Pearl | 14 - 12 | 100T | 2-1 |
Sen vs Fnatic | Omega | 25 Feb | 1:30 | - | - | - | TBD |
T1 vs FURIA | Omega | 25 Feb | 4:30 | - | - | - | TBD |
Round of 16
Match | Group | Date (IST) | Time (IST) | Map 1 | Map 2 | Map 3 | Result |
---|---|---|---|---|---|---|---|
NRG vs Giants | Alpha | 17 Feb | 22:30 | Lotus | 12-14 | Haven | 13-1 | Icebox | 13-7 | NRG Esports | 2-1 |
LOUD vs Karmine | Alpha | 18 Feb | 1:30 | Pearl | 13-10 | Split | 13-8 | Fracture | - | LOUD | 2-0 |
DRX vs C9 | Alpha | 18 Feb | 22:30 | Pearl | 3-13 | Haven | 13-7 | Icebox | 13-2 | DRX | 2-1 |
EG vs Talon | Alpha | 19 Feb | 1:30 | Haven | 11-13 | Split | 10-13 | Icebox | - | Talon Esports | 2-0 |
Secret vs NAVI | Omega | 25 Feb | 22:30 | - | - | - | TBD |
Leviatán vs TBD | Omega | 26 Feb | 1:30 | - | - | - | TBD |
TBD | Omega | 26 Feb | 22:30 | - | - | - | TBD |
TBD | Omega | 27 Feb | 1:30 | - | - | - | TBD |
Quarterfinals
Match | Group | Date (IST) | Time (IST) | Map 1 | Map 2 | Map 3 | Result |
---|---|---|---|---|---|---|---|
NRG vs LOUD | Alpha | 19 Feb | 22:30 | Split | 3-13 | Pearl | 15-13 | Fracture | 16-18 | LOUD | 2-1 |
DRX vs Talon | Alpha | 20 Feb | 1:30 | Fracture | 10-13 | Ascent | 13-6 | Icebox | 13-10 | DRX | 2-1 |
TBD | Omega | 27 Feb | 22:30 | - | - | - | TBD |
TBD | Omega | 28 Feb | 1:30 | - | - | - | TBD |
Semifinals
Match | Group | Date (IST) | Time (IST) | Map 1 | Map 2 | Map 3 | Map 4 | Map 5 | Result |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
LOUD vs DRX | Alpha | 2 Mar | 22:30 | - | - | - | - | - | TBD |
TBD | Omega | 3 Mar | 22:30 | - | - | - | - | - | TBD |
Results | Grand Final |
Finals
Match | Date (IST) | Time (IST) | Map 1 | Map 2 | Map 3 | Map 4 | Map 5 | Result |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
TBD | 4 Mar | 22:30 | - | - | - | - | - | TBD |
Every team from the international leagues will compete in the event along with two invited representatives from China. The team that secures a victory at the upcoming event will earn their region an extra slot at Masters 2023.
Here are all of the teams participating in the upcoming event:
Americas
100 Thieves
Cloud9
Evil Geniuses
FURIA
KRÜ Esports
Leviatán
LOUD
MiBR
NRG
Sentinels
Europe, Middle East, and Africa
BBL Esports
Fnatic
FUT Esports
Giants
Karmine Corp
Koi
Team Heretics
NAVI
Team Liquid
Team Vitality
Pacific
DetonatioN FocusMe
DRX
Gen.G
Global Esports
Paper Rex
Rex Regum Qeon
T1
Talon Esports
Team Secret
ZETA Division
China
EDG
FPX
The event will feature a single-elimination format but future LAN events will have double-elimination brackets. Regions will be paired into 16 first round match-ups, with each match-up consisting of two team slots.
Here is a complete breakdown of the matchups:
EMEA vs PACIFIC - 5 match-ups
AMERICAS vs PACIFIC - 5 match-ups
AMERICAS vs EMEA - 4 match-ups
CHINA vs AMERICAS - 1 match-up
CHINA vs EMEA - 1 match-up
Each team slot was assigned a random number from 1-10 to account for the 32 teams in attendance. (Americas 1-10, EMEA 1-10, PACIFIC 1-10, China 1-2). In line with the goal to maximize geographically diverse competition, teams from China were paired with team slots from the AMERICAS and EMEA.
The 16 match-ups were distributed across two sides of the single elimination bracket to maximize inter-regional matches for the first two rounds.
Alpha Matches - 13th to 19th February
Alpha Matches will play out until two teams remain.
Each match will be a Best-of-Three.
Omega Matches - 22nd to 27th February
Omega Matches will play out until two teams remain.
Each match will be a Best-of-Three.
Finals Stage
The remaining four teams play through the Semifinals and Finals until a champion is crowned.
Matches in this stage will be Best-of-Five.
Twitch
YouTube
Details of streams in other languages will be available at a later date.